استفاده هنرپیشه معروف از گزنه سفید جهت رفع چروک پوستی

گزنه همچنین ممکن است بر عطسه و خارش تب یونجه تأثیر بگذارد، شاید به این دلیل که گزنه سفید می تواند میزان هیستامینی را که بدن از ماست سل ها در پاسخ به یک آلرژن آزاد می کند، کاهش دهد و مطالعات حیوانی نشان می‌دهد که گزنه می‌تواند به کاهش قند خون و فشار خون کمک کند، اما تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا همان اثرات در انسان رخ می‌دهد یا خیر، مورد نیاز است.

از گزنه به صورت خوراکی و موضعی برای تسکین درد رگ به رگ شدن، کشیدگی، التهاب تاندون (همچنین تاندونیت املای) و نیش حشرات استفاده می شود و برای درمان خونریزی رحم، خونریزی بینی، خونریزی گوارشی، گردش خون ضعیف، بزرگ شدن طحال، دیابت و سایر اختلالات غدد درون ریز، اسهال و اسهال خونی، آسم، احتقان ریه، بثورات و سرطان و به عنوان یک مقوی عمومی استفاده می شود و اما شواهد علمی کافی وجود ندارد که نشان دهد گزنه برای بسیاری از این اختلالات موثر است.

قابل دسترسی در:
برگ خشک، برگ یخ زده، عصاره، کپسول، قرص و به عنوان تنتور ریشه (محلول گیاه در الکل) و پمادها و کرم های موضعی حاوی گزنه نیز موجود است و به نظر می رسد ریشه گزنه اثرات دارویی متفاوتی نسبت به برگ دارد.

گزنه سفید

تداخلات و هشدارها:
گزنه حاوی ویتامین K است و بنابراین می تواند با داروی ضد انعقاد وارفارین (کومادین) تداخل ایجاد کند و گزنه می تواند فشار خون را کاهش دهد، به این معنی که می تواند اثر داروهای فشار خون را افزایش دهد.

گزنه می تواند به عنوان یک ادرار آور عمل کند و ممکن است اثرات داروهایی که ادرار را افزایش می دهند (ادرار آورها) را افزایش دهد و گزنه به دلیل اثرات ادرارآوری که دارد، ممکن است بر نحوه دفع لیتیوم بدن نیز تأثیر بگذارد و همچنین می تواند اثرات داروهای دیابت را افزایش دهد و احتمالاً منجر به کاهش قند خون (هیپوگلیسمی) شود.

سایر نگرانی های ایمنی گزنه:
در حالی که به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شود، گزنه می تواند عوارض جانبی از جمله ناراحتی خفیف معده، احتباس مایعات، تعریق، اسهال و کهیر یا بثورات آلرژیک (عمدتاً ناشی از مصرف موضعی) ایجاد کند و دست زدن به گیاه گزنه می تواند منجر به بثورات آلرژیک شود و هرگز گزنه را روی زخم باز نمالید و زنان باردار باید از گزنه اجتناب کنند زیرا اثرات هورمونی آن می تواند منجر به سقط جنین شود.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.