اداره جهاد کشاورزی استفاده از آبپاش قرقره ای را برای مزارع ممنوع کرده است

آبیاری نقش زیادی در کشاورزی دارد، بیشتر مناطق کشاورزی که با استفاده از آبپاش قرقره ای آبیاری می شوند به باران های موسمی وابسته است اما فقط برای چند روز از سال است، در چنین شرایطی فقط در ماه بارانی می توان محصولات را با آب باران آبیاری کرد.

به این معنی که کشاورزان برای آبیاری محصولات با استفاده از آبپاش قرقره ای در بقیه زمان ها باید به روش های دیگری وابسته باشند، مانند آبیاری قطره ای، آبیاری کانالی، آبیاری چاه لوله ای یا آبیاری بارانی.

کشاورزان با کمک آنها محصولات را آبیاری می کنند، در این روش هم محیط قطره ای و هم آبیاری بارانی را می توان روش علمی و پیشرفته آبیاری نامید زیرا در این روش تا 50 درصد در مصرف آب صرفه جویی می شود.

تا جایی که به آبیاری بارانی مربوط می شود، روشی است که در آن آبیاری مانند باران انجام می شود یعنی همانطور که گیاهان و محصولات در باران آب می گیرند به همان ترتیب آب در آبیاری بارانی داده می شود که به این روش آبیاری بارانی نیز می گویند.

در این روش آب از طریق لوله‌هایی از چاه لوله یا حوض به مزرعه منتقل می‌شود، پس از این یک نازل روی لوله ها در مزرعه قرار می گیرد، آب از آن نازل بیرون می آید و روی محصولات می ریزد.

هدف از این تکنیک این است که محصولات زراعی احساس کنند که باران می بارد، فشاری در نازل ایجاد می شود تا آبپاش به درستی کار کند.

3 نوع آبپاش برای این کار وجود دارد، آبپاش تفنگی باران، آبپاش آبنما و آبپاش میکرو فواره، در این مورد از آبپاش آبنما بیشتر استفاده می شود.

آب فواره زیر آبپاش تفنگ باران مانند باران و با حرکت تفنگ بیرون می آید، این آبیاری زمانی انجام می شود که یک محصول به آب بیشتر و سریعتر نیاز داشته باشد، از آن برای ساخت لگن یا در محصول نیشکر استفاده می شود.

برای محصولات با گل و برگ های نرم مانند سبزیجات، خردل و غیره از آبپاش متوسط ​​استفاده می شود، در کنار این، از آبنماهای کوچک برای گل و سبزیجات با برگ های ریز استفاده می شود.

کشاورزان باید تصمیم بگیرند که برای کدام محصول به چه نوع آبی نیاز دارند، استفاده از آبیاری بارانی بیشتر در محل خاک سبک است، لطفاً بگویید که آبپاش را می توان بر اساس محصول و خاک انتخاب کرد.

نازل نقش مهمی در آبپاش دارد و میزان برداشت آب را تعیین می کند، یعنی در یک ساعت چقدر آب داده می شود و آن آب در چند متر مربع پخش می شود.

اجازه دهید به شما بگوییم که بین آبی که از نازل خارج می شود و ظرفیت جذب آب خاک باید هماهنگی وجود داشته باشد.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.